Weekly Planner, Week Ending 9 May 2021

 – Updated Monday 3 May 2021 –

Monday 3 May, Term 2 Begins

07:45 – 14:55 School Hours
10:00 House Assembly


Tuesday 4 May

07:45 – 14:55 School Hours
16:30 UCT Maths Competition


Test Content

Grade 12 English Literature Test:
Term 1 Poetry plus Life of Pi up to Chapter 48

Grade 11 History: Source-based Test (50 Marks)
Russia and Stalin’s 5 Year plan

Grade 10 Maths:
Revision Tutorial – All Term 1 work (as indicated on year planner on Moodle).
Resources may be used.

Grade 9 Geography:
Development investigation/research essay (no studying required).
Will be submitted on Moodle. Textbook and other resources allowed into the venue.

Grade 8 History: Essay workshop in the Hall (no need to study)
History teachers will be guiding the Grade 8’s on essay writing skills.
Please bring an exam pad and stationery.


Wednesday 5 May

07:45 – 13:30 School Hours
07:45 Tutor
08:00 – 10:00 Periods 1 – 4
10:00 Period 6
10:30 Break (Period 5)
11:00 – 13:30 Periods 7 – 11 (Grade 8s finish at 12:30 and start sport at 12:45)
13:30 School closes

13:45 Sport practices start
16:00 Meet-your-Teacher Meetings


Thursday 6 May – Blood Clinic (10:30 – 14:00) in the Library

07:45 – 13:30 School Hours
07:45 Test Period
08:50 Tutor
09:00 – 10:00 Periods 3 – 4
10:00 Period 6
10:30 Break
11:00 – 13:30 Periods 7 – 11
13:45 Sport practices start
16:00 Meet-your-Teacher meetings

Test Content

Grade 12 Maths:
All Grade 11 and 12 Euclidean Geometry

Grade 12 Maths Literacy:
Financial Maths

Grade 11 Physical Science:
Chapter 3: Atomic combinations
Chapter 4: Intermolecular forces

Grade 10 Visual Art:
Practical in E24

Grade 9 Natural Science

  • Cell Structure
  • Organelles
    • Nucleus
  • Plant and Animal Cells
  • Digestive Systems
    • Function
    • Components
    • Processing
    • Labelling

Grade 8 Technology:
Video tutorial and construction during Test Period. Devices are required.


Friday 7 May

07:45 – 12:40 School Hours
07:45 Tutor
07:55 Sports Period
08:10 Period 1
08:35 Period 2
09:00 Period 3
13:00 – 14:00 Staff Development (Academics)
15:00 Rugby and Hockey vs Rondebosch


Saturday 8 May

Rugby, Hockey, and Soccer vs Rondebosch


Sunday 9 May



Standing Arrangements



Monday

Academic

15:00 – 16:00 Grade 10 Support Maths, B31
Maths Academic Institute, D12
Grade 12 Support IT, B24

Culture

07:00 Concert Band, Ct Nussbaum

1st Break:
Choir – Tenors Hh/Kg, Nussbaum
Brass sectional/Jazz Band, AMC 5
String Ensemble (C van Breda), Class Prefab
Pipe Band Practice, C11

15:00 – 16:30 Pipe Band Practice, C11

Committees

07:00 – 07:40 Sandwich Drive, C32
07:15 Prefect Meeting, D31

1st Break
Sandwich Collection, SHD
MSA Core Committee, C32

2nd Break
Sandwich Collection, SHD
Glebe Committee Meeting, D21
Hawthornden Committee Meeting, C33
McNaughton Committee Meeting, D25
Oude Wijnberg Committee Meeting, B31
Trovato Committee Meeting, D32
Silverhurst Committee Meeting, D34
Sunninghill Committee Meeting, D31


Tuesday

Academic

15:00 – 16:00 Bridging the Gap, C22
16:00 – 17:00 Grade 8 Maths Reflective learning (online), MS Teams

Culture

07:00 Concert Band Ct, Nussbaum

1st Break
Choir – Basses Hh/Kg, Nussbaum/AMC 5
Flute Ensemble (D Holder), Class Prefab
Learner Pipers, C11

15:00 – 16:30 Steel Band (D. Reynolds), Perc. Prefab
15:45 – 16:15 Learner Drummers, C11

Committees

1st Break
Christian Union Committee, E14

2nd Break
Academic Committee, D33


Wednesday

Academic
15:00 – 16:00 Grade 11 Support Maths, B31
15:00 – 16:00 Bridging the Gap, C22

Culture

07:00 Concert Band Ct, Nussbaum

1st Break
Vocal Ensemble Tenor 1 Kg, Nussbaum
Vocal Ensemble Bass Hg, Nussbaum
Saxophone Sectional/Jazz band, Nussbaum

15:00 – 16:30 Pipe Band Practice, C11
15:00 – 16:30 Chess, Library

Committees

1st Break:
Senior Grades Committee, C33
First Aid Meeting, C34
Sports Committee, D21

2nd Break:
Matric Committee, D31
Cultural Committee, AMC
Culture Core Committee, Nussbaum


Thursday

Academic

15:00 – 16:00 Bridging the Gap, C22
16:00 – 17:00 Grade 9 Maths Reflective learning (online), MS Teams
Maths Academic Institute, D12

Culture

06:45 – 07:30 Rhythm Sectional, AMC 5
07:00 – Concert Band Ct, Nussbaum

Assembly/Break:
Full Choir Hh/Kg, Nussbaum

2nd Break:
Vocal Ensemble Tenor 1 Kg, Class Prefab
Vocal Ensemble Baritone Hg, Nussbaum

14:45 – 16:00 Learner Pipers, C11
14:45 -16:45 Vocal Ensemble Kg/Hh, Nussbaum

Committees

1st Break:
Junior Committee, C21
MSA General Committee, C32

2nd Break:
Christian Union, E14


Friday

Culture

06:45 – 07:45 Jazz Band Vk, Nussbaum
07:00 Concert Band Ct, Nussbaum
13:30 – 15:00 Pipe Band (Selected) practice, C11
13:45 – 15:15 Steel Band (D. Reynolds), Prefab
14:00 – 17:00 Chess Matches, Library


Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp