Weekly Planner, Week Ending 18 April 2021

View Wynberg Heritage’s Flickr photos: Launch of the 175th anniversary book – Brothers in an Endless Chain

Monday 12 April

Possible start of Ramadan

07:45 – 14:55 School Hours
10:00 Grade 9, 10, and 11 in Tutor for Reading
10:00 Grades 8 and 12 from Glebe, Hawthornden, Littlewood, McNaughton – Assembly in Hall
10:30 Grades 8 and 12 from Silverhurst, Sunninghill, Trovato, Oude Wijnberg – Assembly in Hall


Tuesday 13 April

07:45 – 14:55 School Hours

Test Content

Grade 12 Life Science:

  • Nucleic Acids
  • Meiosis
  • Reproductive Strategies
  • Reproductive Organs

Grade 11 Afrikaans:
Begripstoets enalle aspekte van Taal (HBSG)

Grade 11 IsiXhosa:
Language

Grade 10 Visual Art:
Formal elements quiz. Formal analysis of an artwork.

Grade 9 Maths Assignment:

  • Exponents
  • Scientific Notation
  • Financial Maths
  • Ratio and Proportion

Grade 8 Maths Assignment:
Modules A5, A6, and A7


Wednesday 14 April

07:45 – 14:40 School Hours
10:00 Tutor Period


Thursday 15 April

07:45 – 14:40 School Hours
10:00 Grade 8, 10 and 12 Tutor Period
10:00 Grade 9 Assembly in Hall
10:30 Grade 11 Assembly in Hall

Test Content

Grade 12 Geography, 60 marks:

  • Mid-latitude cyclones (70-81)
  • Tropical cyclones (83-96)
  • Sub-tropical anti-cyclones (97-103)
  • Valley and urban climates (107-116)

Grade 11 Maths Academic Lesson

Grade 11 Maths Literacy Control Test 2, 50 Marks:

Chapter 1

  • Number formats
  • Calculating
  • Working with formulae
  • Percentages
  • Ratio, rate, and proportion
  • Graphs

Chapter 2

  • Entrepreneurship
  • Income and Expenses
  • Profit, loss, and breaking-even
  • Using equations to find the break-even point
  • Percentage profit
  • Profit margins
  • Simple and compound interest

Grade 10 IT:

  • Data representation and storage: Number Systems (binary, decimal, hexadecimal, conversions, calculations);
  • Data Types. (See notes and Theory eTextbook Units 2.1, 2.2, 2.3).

Grade 9 Creative Arts:

Visual Art

  • 20 Mark quiz on Terminology & information on Irma Stern in the workbook.
  • Completion of Still Life Personal Still life or work on hand out.
  • Pupils must bring drawing materials

Music (Hh)

  • Johnny Clegg;
  • Alto Clef; Double sharps and flats;
  • Breves;
  • Technical Degrees of the Scale;
  • Primary Triads.

Music (Wk)

  • Adding the correct time signatures;
  • Completing the bar with the correct grouped rests;
  • Completing the bar with the correctly grouped notes;
  • Rewriting and improving the given notes and rests where needed;
  • Writing the correct letter name of each note (bass and treble clef) – notes with leger lines;
  • Writing notes a tone higher;
  • Scales: Ascending and Descending with and without key signature;
  • Music Terms;
  • GMK: Johnny Clegg.

Dance

40 mark test on Dance terminology, posture, and alignment.

Grade 8 Afrikaans:
Skryfopdrag: Vriendskaplike brief
Bring Eng/Afr Dictionary and A+ Afrikaans

Grade 8 IsiXhosa:
Language


Friday 16 April

07:45 – 12:40 School Hours


Saturday 17 April


Sunday 18 April



Standing Arrangements



Monday

Academic

15:00 – 16:00 Grade 10 Support Maths, B31
Maths Academic Institute, D12
Grade 12 Support IT, B24

Culture

07:00 Concert Band, Ct Nussbaum

1st Break:
Choir – Tenors Hh/Kg, Nussbaum
Brass sectional/Jazz Band, AMC 5
String Ensemble (C van Breda), Class Prefab
Pipe Band Practice, C11

15:00 – 16:30 Pipe Band Practice, C11

Committees

07:00 – 07:40 Sandwich Drive, C32
07:15 Prefect Meeting, D31

1st Break
Sandwich Collection, SHD
MSA Core Committee, C32

2nd Break
Sandwich Collection, SHD
Glebe Committee Meeting, D21
Hawthornden Committee Meeting, C33
McNaughton Committee Meeting, D25
Oude Wijnberg Committee Meeting, B31
Trovato Committee Meeting, D32
Silverhurst Committee Meeting, D34
Sunninghill Committee Meeting, D31


Tuesday

Academic

15:00 – 16:00 Bridging the Gap, C22
16:00 – 17:00 Grade 8 Maths Reflective learning (online), MS Teams

Culture

07:00 Concert Band Ct, Nussbaum

1st Break
Choir – Basses Hh/Kg, Nussbaum/AMC 5
Flute Ensemble (D Holder), Class Prefab
Learner Pipers, C11

15:00 – 16:30 Steel Band (D. Reynolds), Perc. Prefab
15:45 – 16:15 Learner Drummers, C11

Committees

1st Break
Christian Union Committee, E14

2nd Break
Academic Committee, D33


Wednesday

Academic
15:00 – 16:00 Grade 11 Support Maths, B31
15:00 – 16:00 Bridging the Gap, C22

Culture

07:00 Concert Band Ct, Nussbaum

1st Break
Vocal Ensemble Tenor 1 Kg, Nussbaum
Vocal Ensemble Bass Hg, Nussbaum
Saxophone Sectional/Jazz band, Nussbaum

15:00 – 16:30 Pipe Band Practice, C11
15:00 – 16:30 Chess, Library

Committees

1st Break:
Senior Grades Committee, C33
First Aid Meeting, C34
Sports Committee, D21

2nd Break:
Matric Committee, D31
Cultural Committee, AMC
Culture Core Committee, Nussbaum


Thursday

Academic

15:00 – 16:00 Bridging the Gap, C22
16:00 – 17:00 Grade 9 Maths Reflective learning (online), MS Teams
Maths Academic Institute, D12

Culture

06:45 – 07:30 Rhythm Sectional, AMC 5
07:00 – Concert Band Ct, Nussbaum

Assembly/Break:
Full Choir Hh/Kg, Nussbaum

2nd Break:
Vocal Ensemble Tenor 1 Kg, Class Prefab
Vocal Ensemble Baritone Hg, Nussbaum

14:45 – 16:00 Learner Pipers, C11
14:45 -16:45 Vocal Ensemble Kg/Hh, Nussbaum

Committees

1st Break:
Junior Committee, C21
MSA General Committee, C32

2nd Break:
Christian Union, E14


Friday

Culture

06:45 – 07:45 Jazz Band Vk, Nussbaum
07:00 Concert Band Ct, Nussbaum
13:30 – 15:00 Pipe Band (Selected) practice, C11
13:45 – 15:15 Steel Band (D. Reynolds), Prefab
14:00 – 17:00 Chess Matches, Library


Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp