Quadrangular Athletics: The Wynberg Team and the Events

Wednesday 23 February 2022: The second annual Quadrangular Athletics Meeting takes place at Rondebosch Boys’ High School from 14h00, between the hosts, Bishops, SACS, and Wynberg Boys’ High. Hotly contested in 2020, but cancelled due to the pandemic in 2021, this year’s meeting marks the first major Southern Suburbs inter-schools’ event in almost two years.

How to download the appThe meeting will be live streamed by Supersport Schools via their downloadable app, and photographers will cover the event for our social media platforms. While restrictions on spectator numbers remain in place, the 400 Wynberg men who’ll be attending to support our athletes are certain to raise their voices in the best Supera Moras spirit!

We wish the organisers, officials, coaches, and athletes the very best of competition.

WBHS Team and Events

100m

U14: Zachary de Kock, Merrick Stokes
U15: Morne Noble, Paul James
U16: Dayle Gertson, Jordan Paulsen
U19: Ethan Thomas, Ridhau Bey

200m

U14: Zachary de Kock, Andile van Kets
U15: Zach Gibbon, Albert Lourens
U16: Dayle Gertson, Tyrone Gombe
U19: Ridhau Bey, Prince Farekeni

400m

U14: Andile van Kets, Zach Grainger
U15: Adams Moane, Ethan Daniels
U16: Tyrone Gombe, Levi Brown
U19: Cullan Larkin, Luke Mathewson

800m

U14: Jesse Carelse, Joel van Zyl, Chad Campbell
U15: Bruce Igilige, Jonty Albrecht, Zach Gibbon
U16: Daniel Jacobs, Soyama Kwedana, Torren February
U19: Liam von Lillienfeld, Thomas Charles, Ryan Mitchell

1500m

U14: Joel van Zyl, Jesse Carelse, Achmat Berhardien
U15: Jamie Stride, Caleb Fabe, Caleb Bowden
U16: Soyama Kwedama, Matthew Brading, Daniel Jacobs
U19: Sam Tooley, Thomas Charles, Ryan Mitchell

3000m

U19: Michael Cresswell, Sam Tooley, Ashton Bisset

Shot Put

U14: Esa van der Schyff, Chad Campbell
U15: Tristan Miller, Briint Davids
U16: Aden da Costa, Alexander Meyer
U19: Zachary Porthen, Isaiah Louw

Discus

U14: Alvin Machinja, James Welsh
U15: Briiint David, Dalu Kota
U16: Aden da Costa, Alexander Meyer
U19: Isaiah Louw, Zachary Porthen

High Jump

U14: Zach Botha, Merrick Stokes
U15: Luca Rens, Jean-Pierre van Niekerk
U16: Matthew Wessels, Jaden Meier
U19: XoxelaHoyi, Aziz Rayners

Long Jump

U14: Merrick Stokes, Zachary de Kock
U15: Jean-Pierre van Niekerk, Morne Noble
U16: Musa Kitenge, Tyrone Gombe
U19: Ashton Bisset, Faizel Gomez

Javelin

U14: Zac Botha, Alvin Machinga
U15: Junaid Bedford, Ohluma Mooi
U16: Luke Oldale, Torren February
U19: Yaqub Adams, Ben Rose

Hurdles

U14: 80m CJ Kotze
U15: 100m Jean-Pierre van Niekerk
U16: 100m Jordan Paulsen
U19: 110m Cole Arendse

Relay

U14: Zachary de Kock, Zach Grainger, CJ Kotze, Noah Loubser
U15: Albert Lourens, Morne Noble, Paul James, Zach Gibbon
U16: Dayle Gertson, Tyrone Gombe, Jordan Paulsen, Jonathan Andrews
U19: Ridhau Bey, Prince Farikeni, Ethan Thomas, Ryan Coetzer


Order of Events

1 14:00, U19 3000 m
2 14:00, U19 Discus
3 14:00, U19 High Jump – Pit A
4 14:00, U16 Shot Put
5 14:00, U15 High Jump – Pit B
6 14:00, U14 Long Jump
7 14:00, U15 Javelin
8 14:15, U16 800 m
9 14:20, U19 800 m

10 14:25, U14 800 m
11 14:30, U19 100 m
12 14:35, U16 100 m
13 14:40, U14 100 m
14 14:45, U15 100 m
15 14:45, U19 Long Jump
16 14:45, U19 Javelin
17 14:45, U16 High Jump – Pit A
18 14:45, U14 Shot put
19 14:50, U14 1 500 m
20 14:55, U15 1 500 m
21 15:15, U15 Shot Put
22 15:15, U16 Discus
23 15:15, U14 400 m
24 15:20, U15 400 m
25 15:25, U16 400 m
26 15:30, U19 400 m
27 15:30, U15 Long Jump

Tea interval

28 15:50, U14 High Jump – Pit B
29 15:50, U19 Shot Put
30 15:50, U16 Javelin
31 15:50, U15 800 m
32 16:00, U14 80 m Hurdles
33 16:05, U16 Long Jump
34 16:05, U15 100 m Hurdles
35 16:10, U16 100 m Hurdles
36 16:15, U19 110 m Hurdles
37 16:20, U15 Discus
38 16:25, U14 200 m
39 16:30, U15 200 m
40 16:35, U16 200 m
41 16:40, U19 200 m
42 16:45, U16 1 500 m
43 16:50, U19 1 500 m

44 17:00, U14 4 x 100 m Relay (Bishops lane 1, WBHS lane 3, RBHS, lane 5, SACS lane 7)
45 17:05, U15 4 x 100 m Relay (SACS lane 1, RBHS lane 3, WBHS lane 5, Bishops lane 7)
46 17:10, U16 4 x 100 m Relay (RBHS lane 1, SACS lane 3, Bishops lane 5, WBHS lane 7)
47 17:15, U19 4 x 100 m Relay (WBHS lane 1, Bishops lane 3, SACS lane 5, RBHS lane 7)

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp