WBHS-WalkwayOfNames.jpg

Colours Awards Ceremony 2018

WBHS Colours Awards 2018

 

View the Colours Awards Ceremony photos on Flickr

Thursday 20 September 2018: Congratulations to all on their awards for 2018 - the full list of colours, blues, honours, and sport & cultural trophies:

Colours Awards

Chess
Jason Uhuaba, Bradley Taylor

Concert Band
Skumbuzo De la Hunt, Graeme Droskie, Owen Franke, Kevin Harris, Tian Kwak, Torrance Phiri, Joel Seboa, Andrew Skippers, Matthew Van Harten, Luke Hubbard, Caleb Lawrence, Reece McMinn, Junaid Gydien, Adrian Krantz, Zayd Louw, Reyaaz Martin, Daniel Osler, Keanu Van Staden, Luke Heath

Cross Country
Luke Meyer, Timothy Meyer, Seth Meyer

Debating
Ikraam Daniels, Michael Buckingham, Tayyeb Abrahams, Mikaeel Bassadien

Drama
Jason Uhuaba, James Mitchell, Jordan Isaacs

Golf
Sebastian Balman, Liam Roelofse, James Maggott, Joel Glintenkamp, Sunjae Jeoung, Matthew Morton

Hockey
Michael-John Taft, Ethan Robbertze, Ryan Sproul, Faiq Sulaiman, Francois Kaiser, Matteo Ballerini, Adrian Taylor

Hockey Umpiring
Altaaf Wentzel, Liam Hermanus, Malcolm Scarrott, Reece Oosthuizen, Tom Pfeiffer, Matthew James, Michael Hill

Information Technology
Thomas Coutts, Adrian Giddey, Erik Knol

Rugby
Reece Brice, Nicholas Witte, Patrick Chivanga, Chase Hermanus, Di Livio Van Wyk, Marzuq Allen, Wandile Notshe, James Pearse

Rugby Refereeing
Vaughan Rademeyer, Reece Mulholland, Joshua Thomas, Osler Daniel

Soccer
Henry Knight, Liam Verhoog, Matthew Fortuin, Lyle Hendricks, Luke Hubbard, Joel Abrahams, Thakier Salie, Sibulele Mlunguza, Phiwe Mentoor, Imtiyaaz Dollie, Keanu Gelderblom, Uyanda Jalamba, Ntsika Simayile

Squash
Christopher Cresswell, Kurt McDaniel, Xiangyiming Kong

Steel Band
James Bowden, Aidan Bredekamp, Caeden Bredeveldt, Ethan Fellies, Owen Franke, Michael Hill, Jiven Moodley, Tevin Petersen, Meshai Ranchod, Jamie Sampson, Matthew van Harten, Jarrod Whitson, Xiangyiming Kong


Blues Awards

Chess
Liam Manshon, Tyler McClure

Concert Band
Gerrard Damons, Daniel Harrison, Matthew James

Cross Country
Caleb Gibson

Debating
Alex Boettger

Drama
Gareth Randall, Caleb Vincent

Hockey
Matthew Mingo, Caleb Kruger, Brent Johnson, Tristan Cooke, Jesse Kriel

Hockey Umpiring
Jordan Herbert, Maroof Palekar

Information Technology
Justin Cheney

Rugby
Liam Lotz, Kyle Lamb, Siya Nombakuse, Rethabile Louw, Saeed Fakier, Devon Pretorius

Rugby Refereeing
Sebastian Balman

Soccer
Phindile Ralarala, Luca Alexander, Matthew Petersen

Sound & Lighting
Ngonidzashe Mauye, Thurston de Kock, Matthew Gie

Steel Band
Gareth Randall


Honours Awards

Choir
Allen Chambers, Tebogo Faas, Owen Franke, Kevin Harris, Xiangyiming Kong, Gareth Randall, Malcolm Scarrott, Caleb Vincent

Concert Band
Xiangyiming Kong, Gareth Randall, Trent Stanley

Drama
Gerrard Damons, Wesley Grenfell

Hockey
Tevin Petersen, Liam Hermanus

Hockey Umpiring
Devon Westwood

Information Technology
Andrew Skippers

Rugby
Jason Alexander, Inga Halu, Luthando Woji, Mika Schubert, Dylan Munro

Sound & Lighting
Tom Pfeiffer


 Trophies for Culture

Art Society - Abbott Cup For The Best Run Society

Wesley Grenfell & Gerrard Damons - Baxter Cup For Best Supporting Actor

Gerrard Damons - Luman Cup For Contribution To Drama
Caleb Vincent - Brown Cup For The Best Actor

Connor Manuel - Peter-John Jacobs Trophy For Best Grade 8 Chess Player
Liam Manshon - Stephen Bell Chess Trophy

Dylan Rudolph - Richard Moir Trophy For The Most Improved Instrumentalist
Gareth Randall - Shaun Moir Trophy For Dedication To The Concert Band
Gareth Randall - Nicola Jordan Trophy For Outstanding Service To Culture
Gareth Randall - Jubber Cup For Outstanding Contribution To Culture


Trophies for Winter Sport

Dylan Rudolph - The Grant Lewis Floating Trophy for Cross Country Runner of the year

Caleb Gibson - The Brian Botha Trophy for perseverance & application in Cross Country

Sebastian Balman - Golf Player of the year
James Maggott - WBHS Golf, Best record in 1st team
Sebastian Balman - WBHS Golf Matchplay Champion

Justin Chesterton - Andrew van Zyl Trophy for the fastest time in the Argus Cycle Tour

Caleb Kruger - Murphy Cup for effort and Sportsmanship (voted by players), Hockey
Ryan Nell - The Paul Revington Trophy for the best U14 Hockey Player
Cael Viola - The Richard Hamburger Trophy for the most passionate U16 Hockey player
Matthew Mingo - The Constantia Hockey Club trophy for the most improved 1st XI Team player
Tevin Petersen - The Constantia Hockey Club trophy for Achievement
Jesse Johnson - The Nicholas Pattenden Trophy for the most enthusiastic Hockey player
Ben Currie - Craig Sieben Trophy for the best U16 Hockey player
Ziyaad Solomons - The Bromberger/Clark Shield, Contribution to Hockey

1st XI Hockey & U16B - The Vic De Mink Trophy for the most succesful Hockey team

Ryan Coetzer - Azriel Fine Cup for the most improved U14 Rugby player
Tyler Williams - WBHS Shield for the most improved U15 Rugby player
Phillip Masango - De Villiers Wahl Cup for the most improved U16 Rugby player
Luke Marais - Dudley Sidman Family Cup for the most improved U19 Rugby player
Devon Pretorius & Rethabile Louw - The Michael Botha Trophy for the most outstanding new player in 1st XV Rugby Team

U14B Rugby Team - WBHS Shield for the best Junior Rugby team
1st XV Rugby Team - Denis Fagan Cup for the best Senior Rugby team

Mika Schubert - The Badenhorst Family Cup for exceptional leadership as a 1st XV Rugby player
Luthando Woji - The Frank Duk Cup for outstanding sportsmanship in Rugby
Kyle Lamb - The KJ Pretorius Cup for most improved 1st XV Rugby team player
Liam Lotz - The Vincent Polden Cup for the most consistent performer in the 1st XV Rugby Team

Ngonidzasha Mauye, Andrew Skippers, Matthew Gie, & Mujahied Sadien - The Daryl Sims Trophy for contribution to Rugby

Liam Lotz - Ray Connellan Trophy for loyalty & team spirit in the 1st XV Rugby Team
Inga Halu - 1st XV Players' Player Trophy

Reece Cooper - Junior Squash Champion
Christopher Cresswell - Senior Squash Champion
Kurt McDaniel & Connor Smith - Gregg Hammond Memorial Award for the most improved Squash player

Tevin Petersen, Masimphuthando Ntini, Liam Hermanus, & Joshua Wentzel - Old Boys Award for Best Sporting Achievement of the year 2018

Jason Alexander & Adrian Taylor - The Casper Cup for the Sportsman of the Year 2018

WBHS Newsletter, Friday 28 September 2018
WBHS Newsletter, Friday 21 September 2018

Related Posts

News: Tags

RCL