Weekly Planner: Week Ending 22 October 2017

WBHS Weekly Planner, week ending Sunday 22 October 2017

WBHS Weekly Planner, week ending Sunday 22 October 2017

WEEKLY PLANNER

Monday 16 October
Assembly – Ms
Athletics meeting at Wynberg
18:30 – 21:15 – Grade 6 Mathematics Brain Sprain

Tuesday 17 October
15:00 – 16:15 – Gr 8 & 9 Mathematics Enrichment

Wednesday 18 October
10:00 – House Assembly
18:00 – New Parents evening

Thursday 19 October
08:00 – 09:00 – Prefect Induction
08:30 – 12:00 – WCED Systemic Testing (Gr 9)
18:30 – Governing Body meeting

Friday 20 October
Grandparents Day
Stayers Squash Festival
Waterpolo vs SACS (home)

Saturday 21 October
Stayers Squash Festival
Waterpolo vs SACS (home)
Cricket vs Rondebosch (away)

Sunday 22 October
Stayers Squash Festival

NEXT WEEK:
Mon
Tues – Budget Meeting
Wed
Thurs – Physical Amenities meeting
Fri
Sat – Cricket vs Bishops
Sun


TESTS FOR NEXT WEEK

Monday
GR 8 – mega cities assignment due (8D due Tuesday, 8F due Thursday)

Tuesday
GR 9 – IsiXhosa – P3/ Grade 9 Valedictory tutorial test
GR 10 – Valedictory tutorial test (measurement)
Gr 11 – English – Paper 3 Section B (Transactional Writing)

Wednesday
Gr 11 – Resources and Sustainability, arrive early to maximise available time

Standing Weekly Extra Lesson Arrangements
Study/Organisational skills by appointment with Support Unit
Monday – Thursday 15:00 – 16:00 – Bridging the Gap

Science Academic Institute – 14:50 – 16:00
Mon & Wed – Chris Goosen (D21)
Tues – Ty (D32)

English Support sessions happen every day.
D34 from 3-4 pm
Monday- Gr 11
Tuesday –Gr 9
Wednesday- Gr 12 / Gr 10
Thursday Gr 8
Meeting Period
Standing Weekly Extra Lesson Arrangements
Monday 14:50 – 16:00
Visual Art/Creative Arts – E22 – CO/Dd
Academic Institute Maths Grade 10 (MS) B31’; Grade 10 Information Technology (ND) Computer Lab; Gr 12 Maths (D31)
Academic Insitute Maths Gr 8 – 12 – C11
Tuesday 14:50 – 16:00
Visual Art/Creative Arts – Ess – CO/Dd
Academic Institute Maths Gr 8 – 12 – C11
Academic Institute Accounting(ZE) C22; Physical Science (TY) D32;
Wednesday 14:50 – 16:00
Visual Art/Creative Arts – E23 – Dd/Co
Academic Insitute Maths Gr 8 – 1 2 – C11
14:45 – 15:45 -Academic Institute Afrikaans (ST) C22; Physical Science (HN) D33; Information Technology Gr 11 & 12 (ND) Comp Lab; Gr 12 Maths Samir Daniels (D31)
Grade 9,10 & 11 Afrikaans toets SP classes
Thursday 14:50 – 16:00
Visual Art/Creative Arts – E23 – Dd/Co
Academic Institute Maths- Gr 8 – 12 – C11
Friday 14:50 – 16:00
Gr 12 Maths – Samir Daniels (D31)
Saturday – Grade 12 Maths – Samir Daniels (D31)

Mathematics:
Academic Institute will be available every day in C11 from 3 till 4.
Support sessions for each grade for selected boys:
Monday: Grade 10 in C13 from 3 till 4.
Tuesday: Grade 8 in C13 from 3 till 4.
Wednesday: Grade 11 in C13 from 3 till 4
Friday: Grade 12 in D31 from 2 till 5.
Saturday: Grade 12 in D31 from 9 till 12.


STANDING ARRANGEMENTS

Monday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice
07:00 – 0745 Prefect Meeting D31
10:00 – RCL Committee meeting in C22
13:00 – Chamber Choir Bass
13:00 – Dw Committee Meeting in B32
13:00 – Dv Committee Meeting in B34
13:00 – Lo Committee Meeting in D11
13:00 – Mn Committee Meeting in D12
13:00 – Rh Committee Meeting in D34
13:00 – Vr Committee Meeting in VW Office
13:00 – We Committee Meeting in C21
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
15:00 – 17:00 – Jazz Band
17:00 – 19:00 – Senior Steel Band
17:00 – 19:00 – Pipe Band

Tuesday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice
10:00 – Committees – Service(B32) & Sport(C21)
13:00 – 13:30 – (2nd Break) Choir
13:00 – Academic Committee Meeting D33
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
14:45 – 17:00 – Jazz Band
15:00 – 17:00 – Gr 8 & 9 Combined Steel Band
17:00 – 19:00 – Gr 11 Steel Band

Wednesday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice
10:00 – Culture Committee Meeting in D32
12:30 – Assembly combined choir
13:00 – Chamber Choir 1st Tenor
13:00 – Communications Committee( C33)
13:00 – Grade 9 Committee Meeting in D23
13:00 – Wynberg Support Committee in B32
14:40 – 15:30 – Choir: Tenors
15:00 – 16:30 – Chess in Library
15:00 – 16:30 – Gr 10 Steel Band
15:00 – 17:00 – Intermediate Steel Band
17:00 – 19:00 – Grade 9 Steel Band
17:00 – 19:00 – Vocal Ensemble
21:00 – Li Committee Meeting at hostel

Thursday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice
10:00 – Grade 8(D11) & Gr 11 (D21) Committee Meeting
10:00 – Senior Grades Committee in D23
10:00 – Matric Committee in D31
12:30 – 13:15 – Jazz Band
13:00 – Grade 10(D12) & Grade 12 Committee Meeting i
13:00 – Sustainability Meeting in B32
14:40 – 15:30 – Choirs: Tenors
17:00 – 19:30 – Combined Vocal Ensemble

Friday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice
12:30 – 14:00 – Vocal Ensemble

Mr Peter van Schalkwyk, Deputy Headmaster, WBHS