Weekly Planner Week Ending 18 October 2015

On October 2nd, 2015, posted in: News, Weekly Planners, Weekly Planners by

Monday 12 October
• School Starts
• 08:00 – Assembly – Ri
• Matric Art Exhibition in the hall
• Grade 12 preview reports printed & checked
• Grade 12 Geography Final moderation – drop
off files at MSED

 

Tues 13 October
• Matric Art Exhibition in the hall
• 07:45 – General Knowledge Quiz
• 17:30 – Matric Evening in the Fish Bowl
• Gr 12 Physical Sciences drop off files at MSED

 

Wed 14 October
• 07:00 – SGB meeting
• Matric Art Exhibition in the hall
• 12:30 – House Assembly
• Cricket vs Clifton College (KZN) (H)
• Gr 12 – Maths Lit moderation at Wynberg High
• 15:00 – Training Hike for Grade 10 Challenge
• 14:30 – 17:00 – Gr 12 Afr Huistaal & 1st Add Taal
at Lentegeur MSED
• 15:00 – 17:00 – Gr 12 Economics – Teacher files
& learner evidence at MSED

 

Thurs 15 October
• 12:30 – Assembly – Rd
• 12:30 – Subject Department Meetings
• Ladies Association meeting
• WCED Grade 9 Systemic Tests Maths & Eng
• Gr 12 Mathematics – Final Moderation at Wyn Sec
• 15:00 – 16:00 – Gr 8 & 9 Mathematics Enrichment (B22)

 

Fri 16 October
• Valedictory & Prize Giving
• 14:00 – Chess Blitz Double Tournament
• Boland Landbou Tennis Tournament
• IsiXhosa Grade 12 – Desktop moderation –
evidence & educator files drop off at MSED

 

Sat 17 October
• Cricket vs Stellenberg (A)
• Boland Landbou Tennis Tournament
• ATKV Spelkompetisie

 

Sun 18 October
• Sunset Concert

 

ARRANGEMENTS FOR FRIDAY
Grade 9 and 10
All Grade 9’s & 10” who do not do Life Sciences do not have to be at school.
Grade 10 Life Science students need to meet at
Kirstenbosch at 08:00 for an excursion.

Grade 8 and 11
08:30 Roll Call
08:45 Test Period : Maths
10:00 Break
10:40 Line up in the Quad
11:00 Valedictory Service
12:45 School closes

Grade 12
07:00 Matric breakfast in Fish Bowl
08:45 Presentation of Old Boys’ Ties & Valedictorian address
10:30 Tea: Matrics, Parents and Staff
11:00 Valedictory Service

 

Tests & Exams

 

This Week
The following circular/s were sent out:

Next Week
Mon – Blood Clinic/ Hostel Committee meeting/ Gr12 Life Sciences moderation
Tues – Primary School(Grade 6) Maths evening/ Gr 12 LO final moderation/ Gr 12 Eng final moderation/ Gr 12 ACC final moderation
Wed – New Parents’ Evening/ Grey U14 Waterpolo tournament/ Gr 12 Geography verification at MSED
Thurs – HR Committee meeting/ Maths Teachers’ Enrichment evening/ J K Tribute Dinner/ Grey U14 Waterpolo Tournament
Fri – Prefect Induction/ Hostel Out Weekend/ Stayers Squash Festival/ Grey U14 Waterpolo Tournament/ IQMS complete summative evaluation, list of SDT members & EIP/ Gr 12 History final moderation
Sat – Hostel Out Weekend/ Grey U14 Waterpolo Tournament/ Stayers Squash Festival/ Cricket vs Rondebosch (A)
Sun – Hostel Out Weekend/ Grey U14 Waterpolo Tournament/ Stayers Squash Festival

 

ARRANGEMENTS FOR THURSDAY

 

Grade 8, 10 and 11
Normal Thursday arrangements

Grade 9:
07:45 Roll call in tutor groups
08:00 Line up in Quad in classes
08:30 WCED Systemic Maths Test in the hall
10:30 Break
11:00 WCED Systemic Language test in Hall
12:30 Assembly
13:00 Break
14:40 Periods 9 and 10

Grade 12s:
07:45 Roll call in tutor groups
08:00 Normal classes periods 1 to 7
12:00 Break
12:30 Report to the Hall – Address by Mr Richardson & exam admin

 

Standing Arrangements

Monday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice Monday – Friday
07:00 – 0745 Prefect Meeting D31
10:00 – RCL Committee meeting in E13
10:00 – Sailing Society in D31
13:00 – Chamber Choir Bass
13:00 – All House committee meetings – DW-C13/ DV-E12/
WE – C32/ VR – D34/ MN – D11/ LO – C33/ RH- C34/
LI – hostel
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
15:00 – 17:00 – Grade 8 Steel Band
17:30 – 19:00 – Pipe Band

Tuesday
10:00 – Gr 9 Committee meeting in D31
10:00 – Lorie Committee Meeting in C33
10:00 – Service Committee meeting in C32
10:00 – Sport Committee Meeting C21
13:00 – Chamber Choir Baritone
13:00 – Academic Committee Meeting D33
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
14:45 – 17:00 – Jazz Band
15:00 – 17:00 – Senior Steel Band

Wednesday
10:00 – MSA in D31
10:00 – Culture Committee Meeting in B34
12:30 – Assembly combined choir
13:00 – Chamber Choir 1st Tenor
13:00 – Communications Committee Meeting C33
13:00 – Grade 9 Committee Meeting in D23
14:40 – 15:30 – Tenors
15:00 – 17:00 – Intermediate Steel Band
17:00 – 19:00 – Grade 9 Steel Band

Thursday
10:00 – Chamber Choir 2nd Tenor
10:00 – Grade 8 Committee Meeting in D111
10:00 – Grade 11 Committee Meeting D21
12:30 – 13:15 – Jazz Band
13:00 – Grade 10 Committee Meeting in D12
13:00 – Grade 12 Committee Meeting
14:40 – 15:30 – Tenors
17:00 – 19:30 – Combined Vocal Ensemble
Friday
10:00 – Chamber Choir Combined

Meeting Period

Standing Weekly Extra Lesson Arrangements
Study/Organizational skills by appointment with Support Unit
Monday – Thursday 15:00 – 16:00 – Bridging the Gap
Gr 8 – 11 in Library
Monday 14:50 – 16:00
Academic Institute Afrikaans (SP) B33
Academic Institute Maths (MS) B31
Academic Institute GR 10 Information Technology (ND) Computer Lab
CHWS
Tuesday 14:50 – 16:00
Academic Institute Accounting (ZE) C22
Academic Institute Physical Science (TY) D32
Academic Institute English (WL) C34
CHWS
Wednesday 14:50 – 16:00
Academic Institute Afrikaans (ST) B32
Academic Institute Physical Science (HN) D35
Academic Institute Information Technology GR 11 & 12
(ND) in Computer Lab
Thursday 14:50 – 16:00
Grade 8 & 9 Mathematics Enrichment (ED) B22
Academic Institute Maths D33 (LN)
Academic Institute English (WL) C34
CHWS
Friday 14:50 – 16:00
CHWS