Weekly Planner: Week Ending 15 October 2017

WBHS Weekly Planner, week ending Sunday 15 October 2017

WBHS Weekly Planner, week ending Sunday 15 October 2017

WEEKLY PLANNER

Monday 9 October
10:00 – Assembly in Quad
10:15 – Junior Wynberg Mile
Matric Art Exhibition
13:30 – 16:00 – V Art Prac

Tuesday 10 October
07:45 – General Knowledge Quiz in Tutor Groups
08:00 – 10:30 – V Art Prac
08:40 – Senior Wynberg Mile
09:00 – Period 3
Matric Art Exhibition
18:00 – 19:00 – Matric Evening

Wednesday 11 October
10:00 – IH Tug of War, the whole school will meet on the Hawthornden bank to watch
Cricket vs Clifton College (U14A)
19:30 – 21:30 – Ladies Association Meeting

Thursday 12 October
07:45 – Tutor
08:00 – Friday Period 1
08:30 – Friday Period 2
09:00 – Normal Thursday until end of the day
19:00 – Open Microphone at Bill Bowden: Matthew Pearce

Friday 13 October
Grade 9 and 10s do not attend school. They will be given Maths tutorial to complete at home.
07:00 – Matric Valedictory Breakfast
07:45 – Test Period for Grade 8 and 11
09:00 – Matric prize giving for grade 8, 11 and matrics
09:45 – Tea in Fish Bowl for parents, staff and matrics / Break for gr 8 and 11
10:30 – Valedictory Service
Double blitz Chess Tournament

Saturday 14 October
08h00, Pipe Band Festival
Cricket vs Stellenberg

Sunday 15 October
16:30 – Sunset Concert, John Baxter Amphitheatre

NEXT WEEK:
Wed – D-MPL Lunch/ New Parents evening
Fri – Prefect Induction/ Grandparents’ Day/ Stayers Squash festival
Sat – Stayers Squash festival/ Cricket vs Rondebosch
Sun – Stayers Squash festival


TESTS

Friday
07:45 – Test Period for Grade 8 and 11

Standing Weekly Extra Lesson Arrangements
Study/Organisational skills by appointment with Support Unit
Monday – Thursday 15:00 – 16:00 – Bridging the Gap

Science Academic Institute – 14:50 – 16:00
Mon & Wed – Chris Goosen (D21)
Tues – Ty (D32)

English Support sessions happen every day.
D34 from 3-4 pm
Monday – Gr 11
Tuesday – Gr 9
Wednesday – Gr 12 / Gr 10
Thursday Gr 8
Meeting Period
Standing Weekly Extra Lesson Arrangements
Monday 14:50 – 16:00
Visual Art/Creative Arts – E22 – CO/Dd
Academic Institute Maths Grade 10 (MS) B31; Grade 10 Information Technology (ND) Computer Lab; Gr 12 Maths (D31)
Academic Insitute Maths Gr 8 – 12 – C11
Tuesday 14:50 – 16:00
Visual Art/Creative Arts – Ess – CO/Dd
Academic Institute Maths Gr 8 – 12 – C11
Academic Institute Accounting (ZE) C22; Physical Science (TY) D32;
Wednesday 14:50 – 16:00
Visual Art/Creative Arts – E23 – Dd/Co
Academic Institute Maths Gr 8 – 1 2 – C11
14:45 – 15:45 -Academic Institute Afrikaans (ST) C22; Physical Science (HN) D33; Information Technology Gr 11 & 12 (ND) Comp Lab; Gr 12 Maths Samir Daniels (D31)
Grade 9,10 & 11 Afrikaans toets SP classes
Thursday 14:50 – 16:00
Visual Art/Creative Arts – E23 – Dd/Co
Academic Institute Maths- Gr 8 – 12 – C11
Friday 14:50 – 16:00
Gr 12 Maths – Sameer Daniels (D31)
Saturday – Grade 12 Maths – Samir Daniels (D31)

Mathematics:
Academic Institute will be available every day in C11 from
3 till 4.
Support sessions for each grade for selected boys:
Monday: Grade 10 in C13 from 3 till 4.
Tuesday: Grade 8 in C13 from 3 till 4.
Wednesday: Grade 11 in C13 from 3 till 4
Friday: Grade 12 in D31 from 2 till 5.
Saturday: Grade 12 in D31 from 9 till 12.


STANDING ARRANGEMENTS

Monday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice
07:00 – 0745 Prefect Meeting D31
10:00 – RCL Committee meeting in C22
13:00 – Chamber Choir Bass
13:00 – Dw Committee Meeting in B32
13:00 – Dv Committee Meeting in B34
13:00 – Lo Committee Meeting in D11
13:00 – Mn Committee Meeting in D12
13:00 – Rh Committee Meeting in D34
13:00 – Vr Committee Meeting in VW Office
13:00 – We Committee Meeting in C21
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
15:00 – 17:00 – Jazz Band
17:00 – 19:00 – Senior Steel Band
17:00 – 19:00 – Pipe Band

Tuesday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice
10:00 – Committees – Service(B32) & Sport(C21)
13:00 – 13:30 – (2nd Break) Choir
13:00 – Academic Committee Meeting D33
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
14:45 – 17:00 – Jazz Band
15:00 – 17:00 – Gr 8 & 9 Combined Steel Band
17:00 – 19:00 – Gr 11 Steel Band

Wednesday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice
10:00 – Culture Committee Meeting in D32
12:30 – Assembly combined choir
13:00 – Chamber Choir 1st Tenor
13:00 – Communications Committee( C33)
13:00 – Grade 9 Committee Meeting in D23
13:00 – Wynberg Support Committee in B32
14:40 – 15:30 – Choir: Tenors
15:00 – 16:30 – Chess in Library
15:00 – 16:30 – Gr 10 Steel Band
15:00 – 17:00 – Intermediate Steel Band
17:00 – 19:00 – Grade 9 Steel Band
17:00 – 19:00 – Vocal Ensemble
21:00 – Li Committee Meeting at hostel

Thursday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice
10:00 – Grade 8(D11) & Gr 11 (D21) Committee Meeting
10:00 – Senior Grades Committee in D23
10:00 – Matric Committee in D31
12:30 – 13:15 – Jazz Band
13:00 – Grade 10(D12) & Grade 12 Committee Meeting i
13:00 – Sustainability Meeting in B32
14:40 – 15:30 – Choirs: Tenors
17:00 – 19:30 – Combined Vocal Ensemble

Friday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice
12:30 – 14:00 – Vocal Ensemble

Mr Peter van Schalkwyk, Deputy Headmaster, WBHS