Weekly Planner Week Ending 13 September 2015

On September 4th, 2015, posted in: News, Weekly Planners, Weekly Planners by

Monday 07 September

• 8:00 – Assembly (Ri)
• 8:00 – Announcement of Prefects
• 8:30 – Start of Period 1

Tues 08 September

• Interhouse Junior Soccer
• 18:00 – 20:00 – Cricket Umpires’ Course at WBHS

Wed 09 September

• Maths Olympiad Round 3
• Interhouse Senior Soccer
• 12:30 – House Assembly
• 13:40 – 14h40 – Grade 8 Mathematics Review session
• 15:00 – Grade 12 exams(rest) in strongroom
• 18:00 – 20:00 – Cricket Umpires’ Course at WBHS

Thurs 10 September

• 7:00 – ICT Committee meeting
• 12:30 – Congregational Practice
• 12:30 – House Heads meet with tutors
• 18:00 – Squash WBHS vs Bishops (A)

Fri 11 September

• 12:30 – Assembly (Vs)
• 12:30 – Subject Heads meet with Th

Sat 12 September

• 13:30 – Saturday DT (Hu)

 

Sun 13 September

 

Changes to the day on Monday
07h45 Tutor
08h00 Assembly
08h30 Period 1
09h00 Period 2
09h30 Period 3
10h00 Break
10h30 Period 4
11h00 Period 5
11h30 Period 6
12h00 Period 7
12h30 Period 8
13h00 Break
13h40 Period 9
14h10 Period 10

Tests & Exams

Monday

GR 12 – Afr/Xho 3/LSci 1

Tuesday

GR 12 – Eng 1/ Life Sci 2
GR 11 – Physical Science
GR 10 – Geography – Population density, structure, growth. Population movements, attitudes towards immigrants and HIV/AIDS. (Pg 150 – 205)
GR 9 – Technology
GR 8 – History – World War One (Causes and Trench Warfare)

Wednesday

GR 12 – Mat/MLit 1

Thursday

Gr 12 – Afr/Xho 2

Friday

GR 12 – LO common task/EGD 1
GR 11 – IT – Theory test on Internet Technologies, databases and sql,GUI
GR 10 – Afrikaans – Afrikaans Vraestel 3: Afdeling A Opstel 50 punte
Xhosa – Language
GR 9 – EMS
GR 8 – Maths
Technology – Graphic Design & Textile Design

 

This Week
The following circular/s were sent out:
Circular

Next Week

Mon
Tues – ANAS Grade 8 Language 09:00 – 11:00/ Leg Spin Bowling clinic with Harry Shapiro at WBHS 15-17/ Grade 11 Afr Paper 3 exam till 16:00
Wed – Grade 11 Dissection Day/Grade 9 ANAS Language 09:00 – 11:30/Leg Spin Bowling
Thurs – Grade 10 Visual Art Iziko Gallery/Grade 8 ANAS Maths 09:00 – 11:00
Fri – Grade 9 ANAS Maths 09:00 – 11:30/Planning Weekend
Sat
Sun

 

Standing Arrangements

Monday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice Monday – Friday
07:00 – 0745 Prefect Meeting D31
10:00 – RCL Committee meeting in E13
10:00 – Sailing Society in D31
13:00 – Chamber Choir Bass
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
15:00 – 17:00 – Grade 8 Steel Band
17:30 – 19:00 – Pipe Band

Tuesday

10:00 – Gr 9 Committee meeting in D31
10:00 – Lorie Committee Meeting in C33
10:00 – Service Committee meeting in C32
13:00 – Chamber Choir Baritone
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
14:45 – 17:00 – Jazz Band
15:00 – 17:00 – Senior Steel Band

Wednesday

10:00 – MSA in D31
12:30 – Assembly combined choir
13:00 – Chamber Choir 1st Tenor
14:40 – 15:30 – Tenors
15:00 – 17:00 – Intermediate Steel Band
17:00 – 19:00 – Grade 9 Steel Band

Thursday

10:00 – Chamber Choir 2nd Tenor
12:30 – 13:15 – Jazz Band
14:40 – 15:30 – Tenors
17:00 – 19:30 – Combined Vocal Ensemble

Friday

10:00 – Chamber Choir Combined

 

Meeting Period

Standing Weekly Extra Lesson Arrangements

Study/Organizational skills by appointment with Support Unit
Monday – Thursday 15:00 – 16:00 – Bridging the Gap
Gr 8 – 11 in Library

Monday 14:50 – 16:00

Academic Institute Afrikaans (SP) B33
Academic Institute Maths (MS) B31
Academic Institute GR 10 Information Technology (ND) Computer Lab
CHWS
Tuesday 14:50 – 16:00

Academic Institute Accounting (ZE) C22
Academic Institute Physical Science (TY) D32
Academic Institute English (WL) C34
CHWS
Wednesday 14:50 – 16:00

Academic Institute Afrikaans (ST) B32
Academic Institute Physical Science (HN) D35
Academic Institute Information Technology GR 11 & 12
(ND) in Computer Lab
Thursday 14:50 – 16:00

Grade 8 & 9 Mathematics Enrichment (ED) B22
Academic Institute Maths D33 (LN)
Academic Institute English (WL) C34
CHWS
Friday 14:50 – 16:00

CHWS