WBHS Weekly Planner Week Ending Sun 24 January 2016

On January 15th, 2016, posted in: News, Weekly Planners, Weekly Planners by

Mon 18 January
• 12:30 – Assembly (Ms)
• 18:00 – Matric Evening

 

Tues 19 January
• 08:00 – 175 Rehearsal (No Test Period)
• 15:00 – 16:00 – Grade 8 Mathematics Enrichment in B22

 

Wed 20 January
• 12:30 – Grade Assembly
• 1st XI v Paarl Gym day-night match @ Paarl Gym

 

Thurs 21 January
• 12:30 – Subject Dept Meetings
• 12:30 – Assembly (Th)
• Christ Church Social Cricket
• 15:00 – 16:00 – Grade 9 Mathematics Enrichment in
• B22
• 03:30 – Combined Swimming Gala at Rondebosch

 

Fri 22 January
• Grade 8 Blazer Ceremony
• WOBU New Parents Function
• Waterpolo – Bishops @ Wynberg
• 15:00 – Chess vs WBHS B (H)

 

Sat 23 January
• Waterpolo – Bishops @ Wynberg
• Cricket – Bishops (H)
• 13:30 – Saturday DT (HU)

 

Sun 24 January
• WBJS Cricket vs Grey
• Cape Town Cricket Club Six-a-side Tournament @ CTCC

 

PROGRAMME FOR FRIDAY

07:30-09:30 Blazer Ceremony for Grade 8s and Matrics
08:00-09:30 Test Period for Grade 9,10 and 11
09:30-10:00 Period 3
10:00-10:30 Break
10:30-13:00 Period 4,5,6,7,8
13:00-13:40 Break
13:40-14:40 Period 9 and 10

Tuesday
GR 12 –
GR 11 –
GR 10 –
GR 9 –
GR 8 –

Friday-
GR 12 – Blazer Ceremony
GR 11 – Maths
GR 10 – Maths
GR 9 – Maths
GR 8 – Blazer Ceremony

This Week
The following Circulars were sent out:
Circular 5 – Waterpolo Academy

 

Next Week
• Mon – Hostel Committee meeting/ Old Boys Sport
• Tues – De Villiers Braai
• Wed – Blood Clinic/ Mn House Braai
• Thurs – Governing Body meeting/ Grade 8 Inter Schools Maths/ Relay Gala at WBHS
• Fri – Waterpolo – Rondebosch @ Rondebosch/ Waterpolo – Bosch(A)/ Cricket vs Grey (14A, 15A, 2nd Xi/ Paarl Atheletics/ Squash – WPCC Junior Open
• Sat – Waterpolo – Rondebosch @ Rondebosch/ 175 Blessing service @ dawn/ Cricket – Pinelands (H)
• Sun – 175 Double Wicket Cricket at Newlands

 

Standing Arrangements
Monday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice Monday – Friday
07:00 – 0745 Prefect Meeting D31
10:00 – RCL Committee meeting in E13
10:00 – Sailing Society in D31
13:00 – Chamber Choir Bass
13:00 – All House committee meetings – DW-C13/ DV-E12/
WE – C32/ VR – D34/ MN – D11/ LO – C33/ RH- C34/
LI – hostel
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
15:00 – 17:00 – Grade 8 Steel Band
17:30 – 19:00 – Pipe Band
Tuesday
10:00 – Gr 9 Committee meeting in D31
10:00 – Lorie Committee Meeting in C33
10:00 – Service Committee meeting in C32
10:00 – Sport Committee Meeting C21
13:00 – Chamber Choir Baritone
13:00 – Academic Committee Meeting D33
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
14:45 – 17:00 – Jazz Band
15:00 – 17:00 – Senior Steel Band
Wednesday
10:00 – MSA in D31
10:00 – Culture Committee Meeting in B34
12:30 – Assembly combined choir
13:00 – Chamber Choir 1st Tenor
13:00 – Communications Committee Meeting C33
13:00 – Grade 9 Committee Meeting in D23
14:40 – 15:30 – Tenors
15:00-16:30 – Chess in Library
15:00 – 17:00 – Intermediate Steel Band
17:00 – 19:00 – Grade 9 Steel Band
Thursday
10:00 – Chamber Choir 2nd Tenor
10:00 – Grade 8 Committee Meeting in D111
10:00 – Grade 11 Committee Meeting D21
12:30 – 13:15 – Jazz Band
13:00 – Grade 10 Committee Meeting in D12
13:00 – Grade 12 Committee Meeting
14:40 – 15:30 – Tenors
17:00 – 19:30 – Combined Vocal Ensemble
Friday
10:00 – Chamber Choir Combined

 

Meeting Period

 

Standing Weekly Extra Lesson Arrangements
Study/Organizational skills by appointment with Support Unit
Monday – Thursday 15:00 – 16:00 – Bridging the Gap
Gr 8 – 11 in Library
Monday 14:50 – 16:00
Academic Institute Afrikaans (SP) B33
Acaemic Institute Maths Grade 10 (MS) B31
Academic Institute Maths (MS) B31
Academic Institute GR 10 Information Technology (ND) Computer Lab
CHWS
Tuesday 14:50 – 16:00
Academic Institute Accounting (ZE) C22
Academic Institute Physical Science (TY) D32
Academic Institute English (DM) C34
CHWS
Wednesday 14:50 – 16:00
Academic Institute Afrikaans (ST) B32
Academic Institute Physical Science (HN) D35
Academic Institute Information Technology GR 11 & 12
(ND) in Computer Lab
Thursday 14:50 – 16:00
Grade 8 & 9 Mathematics Enrichment (ED) B22
Academic Institute Maths D33 (LN)
Academic Institute English (WL) C34
CHWS
Friday 14:50 – 16:00
CHWS