WBHS Weekly Planner Week Ending 9 August 2015

On July 31st, 2015, posted in: News, Weekly Planners, Weekly Planners by

 

Monday 3 August
• TIM Team visit for Grades 8 & 9
• Grade 10 – 12 FET subject visitation for Economics & LO
• 12:30 – Assembly (Ms)
• 15:30 – Jamie Tindill chess tournament in the Library
• 15:30 – Grade 12 Maths moderations for teachers at Hyde Park Primary
• Rugby 1st XV vs Denstone UK
• Rugby 2nd XV & U16A vs Wellington College
• Rugby 3rd & 4th XV vs Denstone UK
• 18h00 – Grade 8 Parents Market Day meeting in the Staffroom
• 18:30 – Interact Induction in the Fish Bowl

Tues 4 August
• 15:00 – 16:30 – Grade 8 mathematics review session
• 15:30 – Grade 12 Accounting moderation for teachers at WGHS
• Prefect Dinner

Wed 5 August
• 12:30 – House Assembly
• 12:30 – Further Moodle training in the IT lab,
• 15:30 – Grade 12 Economics moderation for teachers at Protea Boardroom
• 15:55 – Cross Country Zonal Champs at Milnerton High School
• 18:30 – Interschools History Quiz in Clegg Hall
• Norman Henshilwood Maths competition
• WOBU meeting

Thurs 6 August
• 07:00 – HR Committee meeting
• Gr 12 WKOD Mondeling Moderasie
• 12:30 – Prefect Assembly
• 12:30 – Prefect discussion
• 12:30 – 13:00 – Tuks Cricket Address

Fri 7 August
• Out Weekend for Hostel
• 08:30 -WBJS Interschools Cross Country using our fields
• 12:30 – Assembly (Ln)
• 12:30 – Subject Department meetings
• 15:00 – Chess vs Pinelands A (H)

Sat 8 August
• Rugby vs Stellenberg (H)
• Out Weekend for Hostel
• 13:30 – Saturday DT (En)

Sun 9 August
• Out Weekend for Hostel
• Public Holiday (Womens’ Day)

Mon 10 August
• Out Weekend for Hostel
• Public Holiday

 

Tests & Exams

Tuesday
GR 12 – Geography (Structure of the economy (p260-263) and notes; Agriculture (p266-280) and notes; Major Industrial regions of South Africa notes)
GR 11 – Economics (Economic growth and development whole of chapter 8)
GR 10 – Maths (Geometry (Gr 9) Congruency & Similarity; Gradients, mid-points and distances between points
GR 9 – Natural Sciences (Page 96-126
Topic 7 – Unit 3; Topic 8 – All units; Topic 9 – All units
GR 8 – EMS (Factors of Production, Markets,
Accounting Theory and Accounting equation)

Friday
GR 12 – EGD (Hopper developments)
GR 11 – Afrikaans (Begrip en Taaltoets 40 punte) / Xhosa (Language on Compound nouns, verb extension and adverbs)
GR 10 – Physical Science
GR 9 – Geography (Surface forces which shape the earth:Weathering; Deposition and erosion;The river profile; Wave cut platforms; Moving ice;
pg 46 – 59)
GR 8 – Life Orientation (HIV/AIDS)

 

This Week
The following circular/s were sent out:

Circular 35 – Grade 9 Subject Choice Evening

 

Next Week

Mon – Public Holiday
Tues – Afrikaans Week / Interschools Maths Evening / Campus of Schools meeting
Wed – Grade Subject Evening
Thurs – Marketing & Fund Raising meeting / Trivial Pursuit Evening
Fri
Sat – Rugby vs RBHS (A)
• Sun – One-to-One Fair

 

Standing Arrangements

Monday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice Monday – Friday
07:00 – 0745 Prefect Meeting D31
10:00 – RCL Committee meeting in E13
10:00 – Sailing Society in D31
13:00 – Chamber Choir Bass
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
15:00 – 17:00 – Grade 8 Steel Band
17:30 – 19:00 – Pipe Band

Tuesday
10:00 – Gr 9 Committee meeting in D31
10:00 – Lorie Committee Meeting in C33
10:00 – Service Committee meeting in C32
13:00 – Chamber Choir Baritone
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
14:45 – 17:00 – Jazz Band
15:00 – 17:00 – Senior Steel Band

Wednesday
10:00 – MSA in D31
12:30 – Assembly combined choir
13:00 – Chamber Choir 1st Tenor
14:40 – 15:30 – Tenors
15:00 – 17:00 – Intermediate Steel Band
17:00 – 19:00 – Grade 9 Steel Band

Thursday
10:00 – Chamber Choir 2nd Tenor
12:30 – 13:15 – Jazz Band
14:40 – 15:30 – Tenors
17:00 – 19:30 – Combined Vocal Ensemble

Friday
10:00 – Chamber Choir Combined

Meeting Period

Standing Weekly Extra Lesson Arrangements
Study/Organizational skills by appointment with Support Unit
Monday – Thursday 15:00 – 16:00 – Bridging the Gap
Gr 8 – 11 in Library

Monday 14:50 – 16:00
Academic Institute Afrikaans (SP) B33
Academic Institute Maths (MS) B31
Academic Institute GR 10 Information Technology (ND) Computer Lab
CHWS
Tuesday 14:50 – 16:00
Academic Institute Accounting (ZE) C22
Academic Institute Physical Science (TY) D32
Academic Institute English (WL) C34
CHWS
Wednesday 14:50 – 16:00
Academic Institute Afrikaans (ST) B32
Academic Institute Physical Science (HN) D35
Academic Institute Information Technology GR 11 & 12
(ND) in Computer Lab
Thursday 14:50 – 16:00
Grade 8 & 9 Mathematics Enrichment (ED) B22
Academic Institute Maths D33 (LN)
Academic Institute English (WL) C34
CHWS
Friday 14:50 – 16:00
CHWS