WBHS Weekly Planner Week Ending 8 March 2015

On February 27th, 2015, posted in: News, Weekly Planners, Weekly Planners by

 

 

 Monday 2 March
• 12:30 – Assembly (Ri) (Guest Speaker John McInroy
• First Aid Level 1 Course
• 18:00 – John Webb Scholarship Exam

Tues 3 March
• 11:00 – English Olympiad
• First Aid Level 1 Course
• 15:30 – WCED LITNUM Awards Ceremony in Clegg Hall

Wed 4 March
• 12:30 – House Assembly
• 12:30 – Academic Prefect’s lunch at BBP
• Grade 10 -12 Maths Olympiad training
• First Aid Level 1 Course
• Old boys Summer sport

Thurs 5 March
• 07:00 – ICT Committee meeting
• 12:30 – New Teachers meeting (Th)
• 12:30 – Tutors meet with House Heads
• International School using fields
• 15:00 – 1st Tennis vs Bishops (H)
• 17:30 – Grade 8 Drug Talk Clegg Hall

Fri 6 March
• 12:30 – Assembly (Th)
• 12:30 – Subject Department meetings
  • Herschel Leadership symposium

Sat 7 March
 • Cricket vs RBHS (H)

Sun 8 March
 

Tests & Exams

Tuesday
GR 12 – Afrikaans (Begripstoets en Taal) / Xhosa (language)
GR 11 – Geography (Climatology)
GR 10 – Economics (Scarcity
The three processes – production, consumption and exchange.The circular flow model for an open economy Includes National Accounts)
GR 9 – English (Comprehension, Language
Chapter 9 & 10)
GR 8 – Geography (Map Skills)

Wednesday
GR 11 – Geography (Data Handling)
GR 10 – Afrikaans (Begripstoets en Taal)

Friday
GR 12 – Economics (Chapter 1 & 2)
GR 11 – English (Summary, editing, Visual literacy)
GR 10 – Geography (Climatology (up to Moisture in the Atmosphere)
GR 9 – Creative Arts (Formal Analysis)
GR 8 – Maths (A1 – 6)

 

This Week
The following circular/s were sent out:
Circular

 

Next Week

Mon
Tues – Campus of Schools meeting / De Villiers House braai / Grade 8 & 9 maths Olympiad training
Wed –Mazinter waterpolo finals / WOBU AGM
Thurs – Maths Olympiad round 1
Fri
Sat – Cricket vs Pinelands (A)
Sun

 

Standing Arrangements

Monday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice Monday – Friday
07:00 – 0745 Prefect Meeting D31
10:00 – RCL Committee meeting in E13
10:00 – Sailing Society in D31
12:30 – Chamber Choir Bass
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
15:00 – 17:00 – Grade 8 Steel Band
17:30 – 19:00 – Pipe Band

Tuesday
10:00 – Gr 9 Committee meeting in D31
10:00 – Lorie Committee Meeting in C33
10:00 – Service Committee meeting in C32
12:30 – Chamber Choir Baritone
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
14:45 – 17:00 – Jazz Band
15:00 – 17:00 – Senior Steel Band
15h00 -16h00 –

Wednesday
10:00 – MSA in D31
12:30 – Assembly combined choir
12:30 – Chamber Choir 1st Tenor
14:40 – 15:30 – Tenors
15:00 – 17:00 – Intermediate Steel Band
17:00 – 19:00 – Grade 9 Steel Band

Thursday
12:30 – 13:15 – Jazz Band
12:30 – Chamber Choir 2nd Tenor
14:40 – 15:30 – Tenors
15h00 – 16h00 Grade 8 Mathematics Enrichment
17:00 – 19:30 – Combined Vocal Ensemble

Friday
10:00 – Chamber Choir Combined

Meeting Period

Standing Weekly Extra Lesson Arrangements
Study/Organizational skills by appointment with Support Unit
Monday – Thursday 15:00 – 16:00 – Bridging the Gap
Gr 8 – 11 in Library

Monday 14:50 – 16:00
Academic Institute Afrikaans (SP) B33
Academic Institute Maths (MS) B31
CHWS
Tuesday 14:50 – 16:00
Grade 9 Mathematics Enrichment (ED) B22
Academic Institute Accounting (ZE) C22
Academic Institute Physical Science (TY) D32
Academic Institute English (WL) C34
CHWS
Wednesday 14:50 – 16:00
Academic Institute Afrikaans (ST) B32
Academic Institute Physical Science (HN) D35
Thursday 14:50 – 16:00
Grade 9 Mathematics Enrichment (ED) B22
Academic Institute English (WL) C34
CHWS
Friday 14:50 – 16:00
CHWS