WBHS Weekly Planner Week Ending 23 August 2015

On August 14th, 2015, posted in: News, Weekly Planners, Weekly Planners by

 

Mon 17 August
• 09:00 – Blood Clinic in Library
• 12:30 – Assembly (Vs)
• Grade 12 isiXhosa oral moderation

Tues 18 August
• 15:00 – Grade 9 EMS moderation at WGHS
• 15;00 – Grade 9 Maths moderation at Hyde Park Primary
• 15:00 – 17:00 – CPTD Orientation for Post level 1 teachers at Cape Academy of Maths
• 18:30 – Interhouse Plays Clegg Hall

Wed 19 August
• 12:30 – House Assembly
• 12:50 – Lloyd Norris Jones addressing all Hockey Players
• SAIIA Interschools Quiz
• Rugby 3rd XV vs Magdalen College
• 15:00 – Grade 9 IsiXhosa moderation at District Office in the Fynbos room
• 15:55 – League 8 Cross Country Race at Princess Vlei
• 18:30 – Interhouse Plays Clegg Hall

Thurs 20 August
• 07:00 – Exco & Finance meeting
• WKOD Graad 9 Afrikaans moderasie
• 12:30 – Congregational Practice
• 12:30 – New Teachers’ Meeting (Ke)
• Graad 9 en 10 ATKV Spelkompetisie by Monument Park
• 15:00 – Grade 9 LO moderation at Norman Henshilwood
• 15:00 – Grade 9 Afrikaans moderation at Steenberg High School
• 15:00 – Grade 9 Technology moderation at Plumstead High
• 15:00 – 16:30 – Gr 12 History teacher workshop at Westridge High School
• 15:00 – 17:00 – CPTD Orientation for post level 1 teachers at Norman Henshilwood
• 17:00 – African Cultural Evening Clegg Hall
• 18:00 – Squash WBHS vs Bishops (A)

Fri 21 August
• Denim Civvies Day for Diabetes
• 12:30 – Assembly (In)
• 12:30 – Subject Department meetings
• 15:00 – Chess vs Herzlia A (A)

Sat 22 August
• Rugby vs Bishops (A)
• 13:30 – Saturday DT (Vw)

Sun 23 August

 

Tests & Exams

Tuesday
GR 12 – Afrikaans (Literatuurstudie lesse in klas) / Xhosa (meeting with Mh)
GR 11 – Geography (Concept of development, Frameworks of development, Trade and Development)
GR 10 – IT (Pages 172-202 of IT is Gr8! & Gr10;
Module 3.2- E Communication, Module 3.3- Internet and WWW,Module 3.4 – Web Page / Technology / Life Sciences (Topic 7 Page 146 – 171) / Visual Arts (See Moodle upcoming Events for details – Chapter 5: Classical world: 2 x Essays & Formal elements)
GR 9 – History (‘Long Walk to Freedom’ Pages 1-151)
GR 8 – English (Creative writing – Essay)

Friday
GR 12 – Mathematics (Finance: Loan balances, Geometry: Triangle theorem proof, & riders from triangles and circles)
GR 11 – History (The Middle East Essay)
GR 10 – Economics
GR 9 – Afrikaans (Begripstoets en Taal) /
Xhosa (comprehension)
GR 8 – Geography (Settlement and land use, Land use on aerial photographs and large scale maps, urbanisation.

 

This Week
The following circular/s were sent out:
Circular

 

Next Week

• Mon –Culture vs Old Boys / Founders Week
• Tues – Founders’ Day Rehearsal / Old Boys’ Hockey
Wed – Old Boys’ Dinner
• Thurs – Nussbaum Concert
• Fri – Founders’ Day / Hockey vs SACS / Winter Photos
• Sat – Rugby vs SACS (H)
• Sun

 

Standing Arrangements

Monday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice Monday – Friday
07:00 – 0745 Prefect Meeting D31
10:00 – RCL Committee meeting in E13
10:00 – Sailing Society in D31
13:00 – Chamber Choir Bass
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
15:00 – 17:00 – Grade 8 Steel Band
17:30 – 19:00 – Pipe Band

Tuesday
10:00 – Gr 9 Committee meeting in D31
10:00 – Lorie Committee Meeting in C33
10:00 – Service Committee meeting in C32
13:00 – Chamber Choir Baritone
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
14:45 – 17:00 – Jazz Band
15:00 – 17:00 – Senior Steel Band

Wednesday
10:00 – MSA in D31
12:30 – Assembly combined choir
13:00 – Chamber Choir 1st Tenor
14:40 – 15:30 – Tenors
15:00 – 17:00 – Intermediate Steel Band
17:00 – 19:00 – Grade 9 Steel Band

Thursday
10:00 – Chamber Choir 2nd Tenor
12:30 – 13:15 – Jazz Band
14:40 – 15:30 – Tenors
17:00 – 19:30 – Combined Vocal Ensemble

Friday
10:00 – Chamber Choir Combined

Meeting Period

Standing Weekly Extra Lesson Arrangements
Study/Organizational skills by appointment with Support Unit
Monday – Thursday 15:00 – 16:00 – Bridging the Gap
Gr 8 – 11 in Library

Monday 14:50 – 16:00
Academic Institute Afrikaans (SP) B33
Academic Institute Maths (MS) B31
Academic Institute GR 10 Information Technology (ND) Computer Lab
Academic institute Maths & Science (Interns) D33
CHWS
Tuesday 14:50 – 16:00
Academic Institute Accounting (ZE) C22
Academic Institute Physical Science (TY) D32
Academic Institute English (WL) C34
CHWS
Wednesday 14:50 – 16:00
Academic Institute Afrikaans (ST) B32
Academic Institute Physical Science (HN) D35
Academic Institute Information Technology GR 11 & 12
(ND) in Computer Lab
Academic institute Maths & Science (Interns) D33
Thursday 14:50 – 16:00
Grade 8 & 9 Mathematics Enrichment (ED) B22
Academic Institute Maths D33 (LN)
Academic Institute English (WL) C34
CHWS
Friday 14:50 – 16:00
CHWS