WBHS Weekly Planner Week Ending 22 February 2015

On February 13th, 2015, posted in: News, Weekly Planners, Weekly Planners by

 

Monday 16 February
• 09:30 – Finger printing for ID docs
• 12:30 – Assembly (Vs)
• 15:30 – Grade 9 Creative Arts moderation for teachers at Ottery
• 15:30 – Grade 9 Technology moderation for teachers at Grassy Park High
• 17:00 – Cavendish outing to UCT open lecture

Tues 17 February
• Grade 8 & 9 Maths Olympiad training
• 15:00 – IQMS training for New WCED Teachers at John Graham Primary
• 15:30 – Seniors Tea at WBJS
• 17:30 – De Waal House braai
• SACS Night series

Wed 18 February
• Grade 10 – 12 Maths Olympiad training
• 12:30 – House Assembly
• WBJS sport day on our fields
• 15:30 – Grade 9 SS moderation for teachers at Wynberg Secondary
• 18:00 – Inter House swimming gala

Thurs 19 February
• 07:00 – Marketing& Fund Raising meeting
• LO Day 1
• BF Seniors Lunch ‘n Learn
• 07:30 – 10:00 – Junior Interhouse sports
• 1st XI Cricket vs Wellington College UK
• 1st team Tennis vs Rondebosch Boys High (A)
• 15:30 – Interschool Gala at WGHS
• 15:30 – Grade 9 Maths moderation for teachers at Ottery Youth Centre
• 15:30 – Grade 9 NC moderation for teachers at Wynberg Secondary
• Kenridge Primary High School Evening
• 18:00 – Neighbours Function in the Jowell Quad

Fri 20 February
• 12:30 – Assembly (In)
• 12:30 – Subject Department meetings
• Reddam U14 Waterpolo Tournament
• Waterpolo vs SACS (H)
• U17A Cricket vs Shenfield School (UK)

Sat 21 February
• Reddam U14 Waterpolo Tournament
• Waterpolo vs SACS (H)
• Cricket vs Affies (H)

Sun 22 February
• Reddam U14 Waterpolo Tournament
• 12:30 – Wellington House braai

 

Tests & Exams

Tuesday
GR 12 – English (Summary, visual literacy, editing)
GR 11 – Afrikaans (taak 4 Begrip en taal – 40 punte) / Xhosa (Transactional Writing)
GR 10 – Physical Science (Mechanics or Prac module)
GR 9 – Life Orientation (Self-esteem and goal setting)
GR 8 – History (The Causes of the French Revolution)

Friday
GR 12 – History (Biko, Black Consciousness & SOWETO ’76 (SBQ) The downfall of apartheid during the 1980s (Essay) The move to democracy: 1990-1994 (Essay)
GR 11 – Life Orientation (Review Chapters 1 & 2 in “LO for the Real World”. Read Chapter 3 – Unit 1 on Tertiary Studies. Reminder – hand in task 1.2 on Monday 16/2/15.
GR 10 – Life Sciences (p4-25) / Visual Art (formal elements) / IT (system technologies)
GR 9 – EMS (systems and circular flow)
GR 8 – Technology

 

This Week
The following circular/s were sent out:

Circular 10 – Annual Open Day Grade 8 provide eats
Circular 11 – Three Weeks before Night of the Stars (NOTS)

 

Next Week

Mon – WBJS Open Day / WBJS Sports Day on our field / Scout presentation
Tues – Grade 8 & 9 Maths Olympiad training / Matric & Staff photo / Open Day for other Schools / Zonal Athletics / Rhodes House braai / SACS Night series
Wed – Grade 10 – 12 Maths Olympiad training / Newlands Gala
Thurs – Exco & Finance meeting / Careers Evening at WGHS / Summer Sport photos / Knysna Waterpolo tournament
• Fri – Knysna Waterpolo tournament / Capstone Camp / Hostel Outweekend / Squash Boland open/ Waterpolo vs Reddam (A) / Night of the Stars
Sat – Knysna Waterpolo tournament / Capstone Camp / Hostel Outweekend / Squash Boland open / Waterpolo vs Reddam (A) / Cricket vs Paarl Boys (H) / Stellenbosch University Open Day
• Sun – Knysna Waterpolo tournament / Capstone Camp / Hostel Outweekend / Squash Boland open

 

Standing Arrangements

Monday
07:00 – 07:45 – Concert Band practice Monday – Friday
07:00 – 0745 Prefect Meeting D31
10:00 – RCL Committee meeting in E13
10:00 – Sailing Society in D31
12:30 – Chamber Choir Bass
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
15:00 – 17:00 – Grade 8 Steel Band
17:30 – 19:00 – Pipe Band

Tuesday
10:00 – Gr 9 Committee meeting in D31
10:00 – Lorie Committee Meeting in C33
10:00 – Service Committee meeting in C32
12:30 – Chamber Choir Baritone
14:40 – 15:30 – Choir Bass & Baritone
14:45 – 17:00 – Jazz Band
15:00 – 17:00 – Senior Steel Band
15h00 -16h00 – Grade 9 Mathematics Enrichment in B22

Wednesday
10:00 – MSA in D31
12:30 – Assembly combined choir
12:30 – Chamber Choir 1st Tenor
14:40 – 15:30 – Tenors
15:00 – 17:00 – Intermediate Steel Band
17:00 – 19:00 – Grade 9 Steel Band

Thursday
12:30 – 13:15 – Jazz Band
12:30 – Chamber Choir 2nd Tenor
14:40 – 15:30 – Tenors
15h00 – 16h00 Grade 8 Mathematics Enrichment
17:00 – 19:30 – Combined Vocal Ensemble

Friday
10:00 – Chamber Choir Combined

Meeting Period

Standing Weekly Extra Lesson Arrangements
Study/Organizational skills by appointment with Support Unit
Monday – Thursday 14:45 – 15:45
Monday 15:00 – 16:00
Academic Institute English
CHWS
Tuesday 15:00 – 16:00
Academic Institute
CHWS
Wednesday 15:00 – 16:00
Academic Institute
Thursday15:00 – 16:00
Academic Institute
CHWS
Friday15:00 – 16:00
CHWS

PLEASE NOTE STANDING ARRANGEMENTS NOT COMPLETE YET